HI-Z 4 square

Przerobiłem już wiele różnych konstrukcji antenowych, niewielka ilość przestrzeni skłania mnie do poszukiwań coraz ciekawszych rozwiązań anten odbiorczych na niskie pasma KF. Tym razem postanowiłem zgłębić temat anten HI-Z. W polskim środowisku „Hamsiaków”, nie jest to popularna antena. Próżno doszukiwać się opisów i materiałów w języku polskim. Na informacje i więcej detali natknąłem się głównie na amerykańskich stronach internetowych. Pierwsze pozyskane materiały opisywały fazowany system 3 verticali z anteną centralną. System można było rozbudować o kolejne anteny zyskując przy tym nowe kierunki. Ten system jakoś nie przekonał mnie, nadal starałem się szukać i analizować materiały na temat HI-Z.

Najbardziej zainteresował mnie układ 4 square, ponieważ może pracować na kilku pasmach jednocześnie bez pogorszenia charakterystyki. Kluczem do sukcesu był program EZNEC w którym zrobiłem symulacje anteny i mogłem zrozumieć jej działanie. Mając gotowe dane z programu można przełożyć to na schemat elektryczny anteny, a konkretnie fazownika bo on jest tutaj najważniejszy.

W układzie 4 square wszystkie anteny jednocześnie biorą udział w odbiorze, poszczególne sygnały są przesunięte w fazie. Jeśli spełnimy wszystkie warunki prawidłowo, czyli odległość anten, odpowiednie długości linii itd. to otrzymamy odpowiednią charakterystykę.  Teraz wystarczy dołożyć przekaźniki i mamy antena kierunkową. Antenę zrobiłem, sprawdziłem, działa rewelacyjnie!

Z czego składa się cały system HI-Z ? Potrzebne są verticale o długości od 5 do 7m. Przy każdej antenie znajduje się aktywny układ elektroniczny dopasowujący wysoką impedancję anteny do 75om. Przy każdej antenie znajduje się uziemienie. Anteny ustawione w kwadracie (wymiar nie jest krytyczny można zmieniać) u mnie o boku 20m. Do fazownika podłączone są 4 anteny, oraz dwie pętle (przesuwniki fazowe) z kabla koncentrycznego. Układ sterowany jest przełącznikiem kierunków bez użycia dodatkowych kabli sterujących. Cały układ antenowy został tak zoptymalizowany aby można było użyć telewizyjny przewód antenowy 75om, ponieważ jest tańszy, i ma lepsze tłumienie. W tej chwili myślę już nad układem z 8 verticali, mam nadzieje że uda się projekt dociągnąć sukcesu.

Zamieszczam kilka zdjęć jak wygląda mój komplet HI-Z.

Charakterystyka anteny na poszczególnych pasmach.