Doublet 160/80/40/30m

Na początek może kilka słów na temat samej anteny Doublet lub inaczej nazywanej Zeppelin. Najczęściej stosowaną przez krótkofalowców jest „G5RV” .Doublet to nic innego jak zwykły dipol, tylko zasilany linią symetryczną z odpowiednim dopasowaniem. Sam Dipol może mieć dowolną długość, ale trzeba pamiętać że integralną częścią tej anteny jest również linia zasilająca, a właściwie jej długość. Antenę można zbudować  jako rezonansową, lub jako nierezonansową wtedy potrzebujemy odpowiedniej  skrzynki antenowej. Doublet jest anteną wielopasmową.

Dlaczego zbudowałem taką antenę ?

Używając popularną antenę Delta (84m) niestety nie mogłem pracować na paśmie 160m. Na paśmie 30m też rewelacji nie było. Antena zawieszona poziomo świetnie działała na lokalnie i po Europie na dalsze dystanse było słabo. Zapadła decyzja o wymianie anteny, Tylko co zawiesić?

Założenia były takie, anten ma pracować przede wszystkim na paśmie 160m, 80m, i 40m było by super gdyby pracowała również na 30m. Wizja lokalna wykazała że nadziałce jest miejsce na dipol pół falowy na 1,8MHz. Czyli jest już bardzo dobrze tylko jak zmusić ten dipol żeby pracował na pozostałych pasmach? Zasilić go linią symetryczną  i zastosować „balanced antena tuner”.

Antena wymaga odpowiedniego dopasowania. Skrzynka z dopasowaniem została zamontowana na końcu linii symetrycznej. Sterowanie odbywa się radio schaku, przełącznikiem ustawiając na odpowiednie pasmo. Przekaźniki przełączają odpowiednie pojemności oraz doczepy na cewce dla danego pasma.

Antena świetnie pracuje DX-owo dużo lepiej od Delty. Niestety wymaga sporo miejsca i skrzynki do anten symetrycznych lub odpowiedniego dopasowania.

Do projektu anteny można użyć programu LEVY.

Schemat anteny.

Schemat ogólny dopasowania „balanced antenna tuner”

Budowa i zainstalowanie skrzynki antenowej.

      

   Wykresy SWR dla poszczególnych pasm.