K9AY-wersja DeLux

W związku z tym, że swoja antenę K9AY użytkuję już od kilku lat i ciągle eksperymentuję i coś w niej udoskonalam, wykonałem do niej nową płytkę antenową. Płytkę dopasowałem do popularnej obudowy Z-57. Antena do sterowania wymaga 6-cio żyłowy przewód.

Schemat składa się z kilku bloków:

  1. Układ przełączania ramek (pętli) – nie wymaga to specjalnego komentarza.
  2. Zmiana wartości rezystora terminującego – ten rezystor ma bardzo duży wpływ na charakterystykę anteny, co za tym idzie jej wzmocnienie, tłumienie tył przód będzie się zmieniać. Dla różnych pasma jest potrzebna inna wartość. W moim przypadku zoptymalizowałem do pasma 160m i 80m.
  3. Filtr pasmowo przepustowy– filtr działa od 1,8MHz do 3,8MHz, zdecydowałem się na zainstalowanie filtra ponieważ zaraz za nim jest zainstalowany przedwzmacniacz. Filtr ma za zadanie wyciąć niepotrzebne silne sygnały z poza tych dwóch pasm. Jest możliwość ustawienia filtru w bypass. Można wtedy korzystać z anteny na innych pasmach.
  4. Preamp- jest to szerokopasmowy przedwzmacniacz o wzmocnieniu 15dB. Również jest możliwość załączenia lub wyłączenia.
  5. Choke balun – kolejny istotny element tej anteny często lekceważony. Antena ma odbierać słabe sygnały więc nie można pozwolić aby fider był naszą dodatkową anteną. Pomiar analizatorem wskazał impedancje powyżej 10000ohm, czyli 42dB tłumienia na 160m i 80m.