Roofing filter TS-990 2,4kHz SSB.

Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem flagowego modelu firmy Kenwood TS-990. Trudno doszukiwać się w tym radiu słabych punktów, Kenwood zastosował w tym modelu wiele innowacyjnych rozwiązań, na przykład duży dotykowy panel LCD plus dodatkowy wyświetlacz, preselektor, potrójne DSP itd…. Radio jest świetnie filtrowane fabrycznie zamontowane zostało kilka roofing filtrów o różnych szerokościach. Ciekawą sprawą jest że producent pozostawił na płycie wolne miejsce na opcjonalny filtr lecz nigdy nie wypuścił do sprzedaży takiego. Sergio IK8TNG skonstruował taki filtr o szerokości 2,4 kHz (10 pól) dedykowany do SSB. Skuszony świetnymi efektami zamówiłem filtr do swojego TS-a. Dostałem informację od Sergia że filtr złożony zamknięty w metalowej obudowie i przetestowany VNA. Tak wygląda wynik pomiaru:

2.3kHz BW
STOP 2.1kHz > 70dB
STOP 3.0kHz > 90dB
STOP 6.0kHz > 100dB

Czego można więcej chcieć… 🙂

Filtr zakupiłem z myślą o pracy w zawodach, na tę chwile ciężko mi cokolwiek napisać konkretnego na temat jego działania, zbyt krótko go użytkuje. Z czasem postaram uzupełnić ten artykuł o więcej faktów.

Minął już prawie rok jak używam roofing filtr. Pierwsza rzecz jaka nasuwa się po włączeniu filtru to poziom tła znacznie obniża się, jest mniejszy jak na oryginalnym filtrze. Szerokość filtru jest na tyle dobra że nie tracimy komfortu słuchania naszych korespondentów, nie zawęża pasma na tyle żeby było to uciążliwe, co istotne słabo odbierane stacje są lepiej słyszalne na opcjonalnym filtrze. Kolejna sprawa dotyczy ustawień filtra głównie jego  charakterystyki. Wszystkie zmiany i ustawienia zdecydowanie bardziej są słyszalne na roofing filtrze niż na oryginalnym. Filtr jak pisałem wcześniej został zamontowany z myślą o zawodach, oczywiście była okazja wypróbować nowy nabytek. Komfort pracy na zatłoczonym paśmie jest zdecydowanie lepszy jak na oryginalnym filtrze. Jeśli chcemy odebrać mocne sygnały to nie ma znaczenia jaki mamy filtr, ogromną różnice czuć dopiero przy słabych sygnałach. Robiłem porównania słabych sygnałów obok szeroko pracujących stacji na obu filtrach i przewaga jest bardzo znaczna. Zakup uważam za bardzo udany, filtr spełnił moje oczekiwania. Lubie prace w zawodach, używałem wiele różnych TRX-ów i mogę śmiało powiedzieć że jest to najlepszy odbiornik na jakim pracowałem jeśli chodzi o SSB.

Zamieszczam krótką fotorelacje z montażu filtru, oraz filmik prezentujący działanie filtru.