Expert 1K-FA

Przedstawiam relacje oraz film z wymiany systemu chłodzenia w tranzystorowym wzmacniaczu włoskiej firmy SPE Expert 1K-FA. Wzmacniacz został zakupiony u producenta w 2012 roku. Przez siedem lat cały czas działał i  działa bez zarzutu.  Ze względu że wzmacniacz przeżył wiele zawodów, zdecydowałem się na ogólny przegląd czyszczenie oraz wymianę wszystkich wentylatorów. Wybór padł na wentylatory z firmy AAB Super Silent. Wiatraczki tej firmy cechują się bardzo dobrą jakością wykonania i bardzo niskim poziomem hałasu. Wymiana przebiegła sprawnie i bezproblemowo, poziom szumu szczególnie w trybie „Contest” jest wyraźnie niższy. Myślę że komfort pracy przy załączonym wzmacniaczu będzie o wiele lepszy. Przy pomocy smartfona i odpowiedniej aplikacji zrobiłem poglądowe pomiary hałasu przed modyfikacją wzmacniacza i po wymianie systemu chłodzenia. Różnice można również usłyszeć na załączonym filmie.

Charakterystyka użytych wiatraków firmy AAB.

AAB Cooling Super Silent Fan 6 to przede wszystkim wysoka jakość wykonania i cicha praca. Wysoką kulturę pracy wentylatory AAB zawdzięczają nowoczesnemu łożysku AFDB (Advanced Fluid Dynamic Bearing). Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest przedłużona, niż ma to miejsce w ślizgowych łożyskach, żywotność wynosząca 100000h.
Wentylator pracuje ze stałą ilością obrotów 2500±10%. Przepływ powietrza to aż 34m3/h, a poziom hałasu generowany przez śmigła kształtuje się w granicy 17,3 dB, co czyni go cichym i bardzo wydajnym wentylatorem w swojej klasie dostępnym na rynku.

 

Pomiar przed modyfikacją tryb zwykły i tryb „Contest”

   

Pomiar po modyfikacji tryb zwykły i tryb „Contest”