Automatyczny tuner antenowy.

Przedstawiam nowy projekt automatycznej skrzynki antenowej, do anten zasilanych linią symetryczną, czyli popularna drabinką. Tuner składa się z dwóch nałożonych na siebie płytek. Dolna część składa się z transformatora, sekcji przełączanych pojemności i indukcyjności. Na wyjściu znajduje się mostek pomiarowy mocy i WFS a także pomiar częstotliwości. Na wejściu linii symetrycznej znajduje się układ pomiarowy prądu. Zakres działania tunera 20-3000ohm, moc max 200W, moc strojenia do 15W.

Górna płytka z procesorem to sterownik do skrzynki. Obsługuje wszystkie przekaźniki, odczytuje pomiary z mostka, cewek do pomiaru prądu i częstotliwość. Na płycie jest dodatkowe złącze do obsługi wyświetlacza LCD i złącze do przycisku TUNE. Kolejne złącze obsługuje komunikacje z zewnętrznym sterownikiem.

Skrzynka może pracować jako wersja na biurkowa w domu, lub wersja zewnętrzna pod antena na końcu drabinki. Do wersji zewnętrznej potrzebny jest odpowiedni sterownik aby można było odczytać wszystkie  pomiary skrzynki i sterować jej pracą. Sam sterownik jest cały czas udoskonalany. W sofcie zawarto wiele ciekawych funkcji jak np. strojenie pełne lub skrócone, pamięci, możliwość obsługi remote. Testuję tą wersje anteny od ponad roku i działa wszytko bardzo dobrze. Poniżej umieszczam kilka zdjęć skrzynki oraz moją instalacje doubleta.

Szczególne podziękowania dla kolegi Kamila SQ8KFH za poświęcony czas i pomoc przy powstaniu tego projektu.

Schemat zastępczy skrzynki.

   

Przykładowe anteny wielopasmowe.