Antena 4 SQUARE 40m

Antena 4 SQUARE 40m

Jest to kierunkowa antena nadawczo odbiorcza o bardzo niskim kącie promieniowania.  Jeśli ktoś nie ma możliwości postawienia anteny Yagi na 20 metrowym maszcie to polecam zrobienie tej anteny. Fazownik można wykonać w trzech wersjach na pasmo 40m, 80m i 160m.

Moją antenę wykonałem na pasmo 40m. Składa się z fazownika i czterech ćwierćfalowych verticali. Fazownik wykonałem na rdzeniach Amidon nawiniętych według obliczeń. Do przełączania zastosowałem dobrej jakości hermetyczne przekaźniki. Wszystkie elementy zmieściły sie na płytce drukowanej o wymiarach 12x15cm. Zostało tylko zamocować gniazda UC1 i fazownik gotowy. Tak przygotowany fazownik potrafi przenieść moc 3kW.

Verticale wykonałem ze stopniowanych rur aluminiowych, ich wysokość to około 10,5m. Pod każdą anteną znajduje sie około 40 radiali o różnych długościach. Można również wykonać podniesione radiale wystarczy po 2 na każdy vertical. Wszystkie anteny zostały kolejno zestrojone i zamontowane. Do podłączenia anten z fazownikiem wymagane są przewody o długości ćwiartki fali. Poprawnie wykonana antena pracuje rewelacyjnie, poziom szumów jest dużo mniejszy w porównaniu do jednej anteny pionowej tłumienie tył przód jest na poziomie 25-30dB w zależności od kąta przychodzących sygnałów.

  

      20150131_125029