ERS Vertical System 4 square 40/80/160m

Przerobiłem już wiele różnych konstrukcji antenowych, niewielka ilość przestrzeni skłania mnie do poszukiwań coraz ciekawszych rozwiązań anten odbiorczych na niskie pasma KF. Tym razem postanowiłem zgłębić wiedzę na temat fazowanych verticali. W polskim środowisku „Hamsiaków”, nie są to popularne anteny. Próżno doszukiwać się opisów i materiałów w języku polskim. Na informacje i więcej detali natknąłem się na zagranicznych stronach internetowych. Pierwsze pozyskane materiały opisywały fazowany system 3 verticali z anteną centralną. System można było rozbudować o kolejne anteny zyskując przy tym nowe kierunki. Ten system jakoś nie przekonał mnie, nadal starałem się pozyskać jak najwięcej informacji na temat tych anten.

Najbardziej zainteresował mnie układ 4 square, ponieważ może pracować na kilku pasmach jednocześnie bez pogorszenia charakterystyki. Kluczem do sukcesu był program EZNEC w którym zrobiłem symulacje anteny i mogłem zrozumieć jej działanie. Mając gotowe dane z programu można przełożyć to na schemat elektryczny anteny, a konkretnie fazownika bo on jest tutaj najważniejszy.

W układzie 4 square wszystkie anteny jednocześnie biorą udział w odbiorze, poszczególne sygnały są przesunięte w fazie. Jeśli spełnimy wszystkie warunki prawidłowo, czyli odległość anten, odpowiednie długości linii itd. to otrzymamy odpowiednią charakterystykę anteny. Teraz wystarczy dołożyć przekaźniki i mamy antena kierunkową. Antenę zrobiłem, sprawdziłem, działa rewelacyjnie!

Z czego składa się ERS Vertical System? Potrzebne są 4 anteny o długości od 5 do 7m. Przy każdej antenie znajduje się aktywny układ elektroniczny dopasowujący wysoką impedancję anteny do 75om. Przy każdej antenie znajduje się uziemienie. Anteny ustawione w kwadracie (wymiar nie jest krytyczny można zmieniać) u mnie o boku 20m. Anteny nie wymagają dodatkowych radiali. Do fazownika podłączone są 4 anteny, oraz dwie pętle (przesuwniki fazowe) z kabla koncentrycznego. Układ sterowany jest przełącznikiem kierunków bez użycia dodatkowych kabli sterujących. Antena współpracuje ze sterownikiem z przyciskami i nowym przełącznikiem na enkoderze. Cały układ antenowy został tak zoptymalizowany aby można było użyć telewizyjny przewód antenowy 75om, ponieważ jest tańszy, i ma lepsze tłumienie. W tej chwili myślę już nad układem z 8 verticali, mam nadzieje że uda się projekt dociągnąć do pełni sukcesu.

Zamieszczam kilka zdjęć jak wygląda ERS Vertical System.

Charakterystyka anteny na poszczególnych pasmach.